Utrogestan how to insert

Utrogestan pro poruchy cyklu i podporu těhotenství

Možná, že se právě snažíte otěhotnět nebo máteproblemémy s menstruačním cyklem a lékař vám proto předepsal utrogestan. Co to pro vás znamená, jak se užívá a má nějaké nežádoucí účinky?

Přírodní progesteron v tabletkách: k dostání pouze na lékařský předpis

Utrogestan se používá léčbě některých poruch menstruačního cyklu. Jsou to: poruchy vyvolané nedostatkem ženského pohlavního hormonu progesteronu, bolestivá menstruace, premenstruační syndrome, některé druhy děložního krvácení a menstruační poruchy během climacteria. Lék Utrogestan lékaři předepisují také pro léčbu některých onemocnění prsu, např. bolestí v prsu nebo nezánětlivého onemocnění prsu.
Utrogestan se rovněž předepisuje k podpoře otěhotnění a udržení časných fází těhotenství.

Utrogestan: pomůže otěhotnět i udržet těhotenství

Hormone progesteron je ovariální (ovarium = vaječník, ovariální = vaječníky vylučovaný) ženský pohlavní hormon. Právě tento hormon se podílí na otěhotnění –⁠ připravuje vás na něj a později, po oplodnění vajíčka, pomáhá těhotenství udržet. Díky vlivu tohoto hormonu na děložní sliznici je větší pravděpodobnost přijetí a následného udržení oplozeného vajíčka.

Utrogestan je v lékárně k dostání pouze na recept! Nejedná se o volně prodejný lék, předepsat vám jej může pouze lékař.

Tablety jsou malé, bílé a kulaté. Jedno balení obsahuje 30 tablet a zaplatíte za něj v lékárně kolem 45 Kč.

Kdy se Utrogestan předepisuje?

Utrogestan se používá u žen k léčení některých poruch menstruačního cyklu či onemocnění prsu:

  • hormonální substitční terapie v období menopauzy
  • mastodynia - zvýšená citlivost až bolest prsou
  • nezánětlivého onemocnění ženského prsu (benigní mastopatie)
  • zmírnění premenstruačního syndromu
  • normalizace nepravidelného menstruačního cyklu
  • odstranění menstruační bolesti
  • obtíže v období přechodu (premenopauzální poruchy)
  • děložní krvácení

Tyto poruchy jsou často vyvolané nedostatkem progesteronu. Dále se také předepisuje k podpoře časných fází těhotenství, např. při špinění či krvácení.

Také se nasazuje při IVF cyklu před zavedením embrya, a to pro podporu a udržení těhotenství. Pokud dojde k otěhotnění, užívá se po celou dobu prvního trimestru (pouze vaginálně).

Při užívání Utrogestanu se řiďte pokyny svého lékaře, se kterým konzultujte i případné nežádoucí účinky.

Jak se Utrogestan užívá?


Dávkování je individuální a stanovuje je lékař. Po celou dobu léčby byste měla Docházet na pravidelné kontroly. Utrogestan také může snižovat účinnost jiných léků - vhodnost užívání dalších léků konzultujte s lékařem.

Utrogestan lze užívat dvěma způsoby:

  • perorálně (spolknutím) - hlavní dávku je vhodné užívat před spaním, přes den s odstupem 1 hodiny od jídla a dostatečně zapít vodou, obvykle se užívají 2-3 tobolky denně
  • vaginálně (zavedením hluboko do pochvy) - druhá varianta je výrazně účinnější, jelikož se účinná látka dostane k cílové tkáni rychleji a ve větší koncentraci

Jaké jsou vedlejší účinky Utrogestanu?

Za nežádoucí účinky může velikost dávky, délka podávání a také to, zda ho užíváte perorálně či vaginálně. U polykání Utrogestanu můžete pociťovat pocity ospalosti a závratě, které nastupují 1-3 hodiny po požití přípravku. Dejte v této době pozor při řízení vozidla, obsluze strojů a dalších činnostech, vyžadujících pozornost.

Obecně je utrogestan pacientkami dobře snášen - případné nežádoucí a neobvyklé reakce hlaste svému lékaři (zejména v období těhotenství). Lékař v takovém případě může snížit dávku léku, vždy dbejte jeho pokynů.

Jaké zkušenosti mají s Utrogestanem maminky z eMimina?

Pro koho utrogestan není určen?

Utrogestan není určen pro děti a mladistvé (do puberty) a není vhodné ho užívat ani v období kojení. Dále jeho perorální použití není vhodné při těžkých onemocněních jater a žloutence - akutně probíhající i nedávno proběhlé.

Discussion o tomto tématu: