Aeroklub rzeszowski bezmiechowa szybowce

»Informacje Praktyczne | Szybowiska

Szybowisko górskie w Górach Słonnych - Bezmiechowa

Szybowisko w Bezmiechowej położone na jednym z najpiękniejszych szczytów widokowych w Górach Słonnych (Kamionka 631 m) znajduje się w centrum Parku Krajobrazowego Gór Słonnych i jest kolebką polskiego zzybów 1930 - by 1939wa zzybków.

Przed startem
photo: P. Szechyński

18 maja 1938 roku z szybowiska w Bezmiechowej wystartował szybowiec PWS-101 pilotowany przez Tadeusza Górę. Pokonał on wówczas dystans 577.8km i wylądował w Solecznikach Małych koło Vilna. Tadeusz Góra za swój wyczyn otrzymał jako pierwszy pilot na świecie od Międzynarodowej Federacji Lotniczej (FAI) medal Lilienthala - najwyższe wyróżnienie szybowcowe. W 65 rocznicę tego wydarzenia odsłonięto w Bezmiechowej pamiątkową tablicę, która stoi obecnie tuż przy hangarze.

Z tego odkrytego i wyjątkowo widokowego wzniesienia można podziwiać panoramę całych Bieszczadów łącznie z odległymi połoninami Bieszczadzkiego Parku Narodowego.

Tablica na nowym budynku szkoły szybowcowej
photo: P. Szechyński

Stając na szczycie widzimy najpierw - na pierwszym jakby planing - Malownicze Wzniesienia Pogórza Leskiego for Panorama miasta na tle Czulni, obok for lewej strony lesiste pasma górskie Chwaniowa, Ostrego działu i Żukowa łączące Bieszczady z Pogórzem Przemyskim, w głębi ZAS widokowe Szczyty stanowiące otoczenie Jeziora Solińskiego i Jeziora Myczkowieckiego. Horyzont zamykają najwyższe szczyty Bieszczadów należące już do Międzynarodowego Rezerwatu Biosfery Karpaty Wschodnie. Ten urzekający układ pasm górskich można również zobaczyć na dużej ekspozycji fotograficznej w Muzeum Przyrodniczym w Ustrzykach Dolnych oraz na zdjęciu-panoramie umieszczonym na szybowisku.

Bezmiechowa - szybowiec
photo: P. Szechyński

Dla miłośników Bieszczadów tak rozległa panorama jest zjawiskiem wyjątkowym. Wielu turystów pragnie wejść na kulminację szybowiska, by od razu zobaczyć całe Bieszczady i sporą część Gór Sanocko - Turczańskich. A sprzyja temu łatwy oznakowany dojazd od strony Leska i Sanoka lub połączenie znakowanymi szlakami turystycznymi.

Szybowisko w Bezmiechowej położone na styku gmin Lesko i Olszanica posiada dogodne połączenia komunikacyjne z całą okolicą. Wszędzie stąd blisko. W odległości kilkunastu zaledwie kilometrów lub kilku minut jazdy samochodem znajdują się bieszczadzkie jeziora, muzea Sanoka lub Ustrzyk Dolnych, ciekawe zabytki przeszłości, oryginalne cerkiewki drewniane z ikonostasami, świetne miejsca do wędkowania, odpoczynku nad górskimi rzekami lub strumieniami, duże kompleksy leśne gwarantujące ciszę i stwarzające doskonałe warunki do intymnego wypoczynku.

Bezmiechowa - tablica pamięci wyczynu Tadeusza Góry
photo: P. Szechyński

Duża zaletą tego miejsca jest sieć oznakowanych szlaków turystycznych. Łączą one szybowisko z najcenniejszymi obszarami chronionymi, rezerwatami i pomnikami przyrody, ruinami zamku "Sobień", punktami widokowymi, parkami podworskimi w Parku Krajobrazowym Gór Słonnych, pomnikami przyrody.

Politechnika Rzeszowska buduje na szczycie duży budynek własnej szkoły szybowcowej z częścią hotelową i gastronomiczną, który ma stanowić w najbliższej przyszłości nowe centrum szkoleniowe dla przyszłychówe the pilot. Powstanie też prawdopodobnie stok narciarski z nowoczesnym wyciągiem schodzący północnym grzbietem Gór Słonnych do Paszowej.

W dolnej części szybowiska znajduje się mogiła dwóch strzelców poległych we wrzesniu 1939 roku z rąk Niemców (Jan Jaszczuk i Jan Zarzycki) oraz poległych w walce o utrwalanie władzy ludicowej trzech funn.

Dalej już tylko przestrzeń
photo: P. Szechyński.
Bezmiechowa, szybowce w hangarze
photo: P. Szechyński.
Bezmiechowa, szybowce w hangarze
photo: P. Szechyński.
Bezmiechowa, prototype w hangars
photo: P. Szechyński.
Bezmiechowa, szybowce w hangarze
photo: P. Szechyński.
Bezmiechowa, model szybowca w budynku ośrodka
photo: P. Szechyński.
Bezmiechowa, prototype w budynku ośrodka
photo: P. Szechyński.
Bezmiechowa, wieża widokowa na budynku ośrodka
photo: P. Szechyński.
Bezmiechowa, szybowisko z dołu
photo: P. Szechyński.
Bezmiechowa, grób strzelców poległych we wrześniu 1939 roku; dolna część szybowiska
photo: P. Szechyński.

 

Szybowisko paralotniarskie w Weremieniu k. Leska

Szybowisko - z lotu ptaka
photo: S. Orłowski

Aeroklub Bieszczadzki jest dziś kontynuatorem tradycji lotniczych Politechniki Lwowskiej. Po odejściu z szybowiska w Bezmiechowej przejętego przez Politechnikę Rzeszowską zajmuje nowe tereny przy wyciągu narciarskim w Weremieniu.

Organizuje dla turystów loty szybowcem i samolotem nad Bieszczadami. Dla wielu osób taki wyczyn jest niezapomnianym przeżyciem. Oferuje także doskonalenie lotnicze w zakresie szybownictwa górskiego i szkolenia paralotniowego (paragliding) oferując najniższe ceny w Polsce.

Największym wydarzeniem turystycznym jest "święto latawca" przyciągające wiosną każdego roku coraz większe rzesze wielbicieli tej wspaniałej zabawy.

Aeroklub organizuje dla turystów:

  • Loty szybowcowe
  • Loty samolotowe
  • Szkolenia w szybownictwie górskim
  • Loty i szkolenia paralotniowe i motoparalotniowe

Jeśli zazdrościłeś Ikarowi - teraz możesz spróbować sam. Oderwij się od ziemi, a zobaczysz jak piękny jest ten świat!

AERO CLUB BIESZCZADZKI: ul.Smolki 2, 38-600 LESKO, tel./fax. 469 85 08
Tel. Com. szybowce (0-601) 79 26 41; tel. com. paralotnia: (0-603) 95 86 54.

Szybowisko w Żernicy Wyżnej

Położone bardzo malowniczo, na uboczu, szybowisko w Żernicy Wyżnej zostało niedawno oddane do użytku. Bardzo dobre warunki szybowcowe. Dojść lub dojechać można tam od drogi Baligród - Lesko, skąd trzeba skręcić na Żernicę. Następnie zaraz za cerkwią w Żernicy Wyżnej, odbija w prawo dróżka na szybowisko.

Contact: Lotnicza Bobulandia - Piotr Bobula, tel. 601 792 641.

Poniżej kilka zdjęć z września 2016:

Żernica Wyżna, hangar w trakcie budowy, 2016
photo: P. Szechyński.
Żernica Wyżna, szybowisko, 2016
photo: P. Szechyński.
Żernica Wyżna, szybowisko, 2016
photo: P. Szechyński.
Żernica Wyżna, droga na szybowisko, 2016
photo: P. Szechyński.


Serwis nasz i współpracujący z nami reklamodawcy
zbierają i przechowują tzw. pliki cookies zarówno do np. statystyk,
jak i w celach reklamowych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawien przegladarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Przeglądając nasz serwis ZGADZASZ się na wykorzystywanie tych plików. Szczegółowe informacje na temat cookies
znajdują się w naszejPolityce prywatności

© Twoje Bieszczady 2001-2020