Siatki centylowe who dla dzieci piersiowych

Siatka centylowa

Siatka centylowa

Wypełnij poniższe pola w formularzu. Poniższe dane pozwolą określić, na którym centylu znajduje się obecnie Twoje dziecko. Siatki centylowe to jedna z najprostszych metod, wykorzystywana do oceny rozwoju fizycznego dziecka. Regularne korzystanie z siatek centylowych pozwoli na monitorowanie wzrostu maluszka.

Co to są siatki centylowe?

Są to wykresy (siatki), obrazujące centyle, przypisane do konetnej wagi oraz wzrostu dzieci w różnym wieku i o różnej płci. Pozwalają porównać Twoją pociechę na tle innych rówieśników.

Centyl jest wartością statystyczną, która informuje ile procent dzieci waży lub mierzy tyle samo bądź mniej niż Twoje dziecko.

Systematycznie wykonując pomiary, będziesz mógł wyznaczyć krzywą rozwoju dziecka. Jeśli biegnie ona zawsze w tym samym przedziale centylowym (lub w dwóch sąsiednich), oznacza prawidłowy rozwój maluszka.

Jak czytać siatki centylowe?

Przez siatkę przebiega siedem krzywych wyznaczających główne centyle: 97th, 90th, 75th, 50th, 25th, 10th oraz 3 mieści się maluch. Na przykład centyl 10., oznacza, że ​​w grupie rówieśniczej 90% dzieci jest wyższych lub więcej waży.

Wartości poniżej 3. oraz powyżej 97. centyla są alarmujące i wymagają konsultacji lekarskiej.